Uncertain States Scandinavia + Jorunn Myklebust Syversen: 28.4 – 18.6.23

Foto: UCSS

Utstillingsåpning: Uncertain States Scandinavia & Jorunn Myklebust Syversen på Fotografihuset!

 

Gud, pengebingen og kjærligheten: Fotografihuset åpner utstillinger med fotokollektivet Uncertain States Scandinavia og filmskaper Jorunn Myklebust Syversen fredag 28. april kl 18!

Utstillingen står 28. april – 18. juni.

Prosjektrommets visningstider: 
Fredag: 16-20
Lørdag og søndag: 12-16
 
Uncertain States Scandinavia med utstillingen «In The Defense of Love»:
 
Uncertain States er landets eneste kunstnerdrevne fullformats gratisavis for kamerabasert kunst. I sin 18. utgave har de invitert ni kunstnere fra Norge, Estland, Finland, Polen og Japan til å bidra med prosjekter som alle forsvarer den store kjærligheten.
 
I gruppeutstillingen «In the Defense of Love» stilles hele avisutgaven ut over ni overdimensjonerte avissider i Fotografihusets utendørsgalleri på Sukkerbiten. Her møter du verk fra Sakurai Ryutas fotografiske utforskning av nakenhet; Sonya Manteres skildring av sin mor; Taavi Rekkaros dokumentasjon av den hverdagslige tristheten etter kjærlighetens slutt; Lydia Toivanens portrettserie av egen familie; Hilla Kurkis fotografier av «nesten alle» blomstene i sin mors hage, Katinka Goldbergs oppvekstskildring; Ela Polkowskas kroppslige snapshots; og The Hays’ visuelle manifestering av kjærlighetens uutsigelige dimensjon.
 
Om Uncertain States Scandinavia:
UCSS ble startet i 2016 av fotografene Dagny Hay, Charlie Hay og Tor S. Ulstein. Sammen gir de ut en gratis fullformatavis som viser kamerabasert kunst. UCSS har publisert 18 utgaver og samarbeidet med gallerier, skoler og festivaler som K-U-K, Vasli Souza, Cyan, Shoot Gallery, Nordic Light, Duesseldorf Photoweekend, Rencontres Arles, Landskrona Fotofestival og MYPH Photography School i Ukraina.
 
 
Deltagende kunstnere i utgave 18:
Ela Polkowska (POL), Hilla Kurki (FI), Katinka Goldberg (NO), Lydia Toivanen (FI), Sakurai Ryuta (JP), Sonya Mantere (FI), Taavi Rekkaro (EE), The Hays (NO)
 
 
 
Prosjektrommet:
Jorunn Myklebust Syversen med filmen «Norges Visjonære»:
 

Foto: Marius Matzow Guldbrandsen

 
I Norge kan enhver person som har fått et kall fra Gud opprette sin egen menighet og få støtte fra staten, så fremt man opererer i tråd med trossamfunnsloven.
 
«Norges Visjonære» er en replika av en «Visjon Norge»-sending, en av landets mange frikirkelige konservative menigheter som springer ut fra pinsebevegelsen. Den fiktive menigheten «Norges Visjonære» er basert på pinsemenigheter som Visjon Norge, Brølende Lam og Oslokirken.
 
«Norges Visjonære» belyser hvordan disse menighetene kobler tro og donasjoner, og henvender seg til mennesker i sårbare livsfaser. Basert på samtaler med tidligere medlemmer av ulike trossamfunn som forteller om sosial kontroll, psykiske og fysiske overgrep, spør filmskaperen Jorunn Myklebust Syversen om demonutdrivelser og bønn om helbredelse av sykdom mot penger bør være lovlig.
 
Jorunn Myklebust Syversen er filmskaper og produserer egne kunstfilmer. I 2017 debuterte hun med spillefilmen «Hoggeren» (Maria Ekerhovd/ MerFilm), med skuespilleren Anders Baasmo Christiansen i hovedrollen. Oppfølgeren «Disco» (Ekerhovd/Mer Film) med Josefine Frida i hovedrollen, er inspirert av ulike menigheter som springer ut fra pinsebevegelsen. «Norges Visjonære» er en av disse.
 
Visninger: 
Fredag: 16-20
Lørdag og søndag: 12-16
Skroll til toppen